3D V-Cache – karta przetargowa AMD?

AMD wypuściło na rynek procesory z nową technologią opracowaną przy współpracy z TSMC. 3D Chiplet Technology, bo tak się ona nazywa, ma pozwolić na warstwową budowę układów. Wpłynie to na możliwości upchania większej liczby układów wewnątrz jednej jednostki, w tym przypadku procesora. Zyskać ma na tym wydajność, a pierwsze jednostki są już na rynku. Czy AMD nie kłamało w swoich materiałach o 3D V-Cache? Sprawdźmy!

Kolejny Cashe L3

AMD z pomocą nowej technologii do swoich procesorów dodało między chiplet a IHS procesora dodatkowy cache L3. Cashe jest to bardzo szybka pamięć, znajdująca się bliżej procesora niż pamięć RAM czy jeszcze wolniejsza pamięć dysku. Pozwoli to na wykonywanie pewnych operacji jeszcze szybciej niż wcześniej, gdyż procesor ma gdzie przechować wymagane dane. Wzrost wydajności może być odczuwalny niestety nie w każdym przypadku.

Czym AMD się chwaliło, czyli gry

3D V-Cache to rozwiązanie kierowane głównie do graczy, ponieważ to właśnie tutaj odczuwalny wzrost wydajności ma być największy. Jak pokazują testy, nie każdy silnik, na którym gra została stworzona korzysta z tego. Przytoczę tutaj testy wykonane przez ZMASLO, na procesorze Ryzen 5800X3D, do którego materiału serdecznie odsyłam.

Test 3D V-Cache w Cyberpunk 2077
Źródło: YouTube – ZMASLO, porównanie procesorów w Cyberpunk 2077

Tutaj ten przyrost widać bardzo ładnie. Dzięki 3D V-Cache uzyskane wyniki dorównują praktycznie I9 za bagatela 3200zł, gdzie Ryzen kosztuje 2500zł – jak by nie patrzeć oszczędność i wydajność idą w parze. Lecz nie wszędzie jest ta równica tak widoczna.

Źródło: YouTube – ZMASLO, porównanie procesorów w CS:GO

Tutaj gra e-sportowa, mająca na karku już niedługo 10 lat. Wzrosty nie są ogromne, lecz czy 600FPS i tak nie jest zadowalającym klatkarzem?

3D V-Cache w Wiedźminie 3, Dziki Gon
Źródło: YouTube – ZMASLO, porównanie procesorów w Wiedźminie 3

„Paniee, a wiedźmina Polaka rodaka to to uciągnie?” – jeszcze jak! Aż miło patrzeć jak AMD prześciga Intela, ale niestety nie każdy test jest tak pięknym widokiem. Widzimy spory wzrost względem jednostki bez technologii 3D V-Cache.

Jak wygląda praca na takim procesorze, czy odczujemy różnicę?

Zastosowania profesjonalne

Samo zagadnienie brzmi poważnie, lecz spokojnie. Takim zastosowaniem może być chociażby montaż wideo. Tutaj wzrosty nie są duże, czasem wręcz znikome, ale nie dziwmy się, AMD mówiło o grach, nie o pracy kreatywnej.

Dlaczego warto?

Uważam, że warto zaufać AMD. Nie mówię o zakupie od razu tego procesora a stopniowym ulepszaniu naszego komputera. Na bidę ten akurat procesor obsadzimy również na niektórych płytach z chipsetem x370, gdy tylko wyjdą aktualizacje biosów. Polityka AMD tutaj robi robotę, nie trzeba zmieniać płyty głównej, aby dawała radę z kolejnymi procesorami, oczywiście przy jawnym rezygnowaniu z niektórych nowinek jak PCIE Gen.4

Co myślisz o technologii AMD, artykuł podsunął Ci pomysł zmiany platformy? Podziel się w komentarzu.

Poprzedni artykuł z kategorii: Aparaty w smartfonach – rodzaje i przykłady cz. 1

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments