Aparaty w smartfonach

Aparaty w smartfonach – rodzaje i przykłady cz. 1

W tym artykule omówię pokrótce rodzaje aparatów w smartfonach, ich najciekawsze funkcje oraz sposoby ich użycia. Podam przykłady smartfonów które je posiadają. Artykuł podzieliłem na dwie części tak, by oddzielić od siebie najczęściej spotykane obecnie aparaty w smartfonach z różnych półek cenowych, od tych stosowanych coraz rzadziej lub będących swoistą ciekawostką w świecie mobilnej fotografii

Aparat główny

Słowem kluczowym w przypadku aparatów głównych jest uniwersalność. Funkcjonalność tradycyjnych aparatów zamknięta w odbudowie smartfona, którego zawsze mamy pod ręką, stała się dla wielu wygodnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem tworzenia materiałów graficznych i wideo. Aparat główny często stanowi także czynnik wpływający w znacznym stopniu na decyzje zakupowe oraz jest obiektem licznych porównań i testów. Jest on najważniejszy dla przeciętnego użytkownika i to zazwyczaj na tym polu konkurują ze sobą największe firmy, wprowadzając coraz to nowe innowacje. Za jego pomocą można uchwycić panoramy, przybliżyć cyfrowo obiekty, wykonać proste zdjęcia portretowe czy prowizoryczne zdjęcia makro. Większość z tych funkcji z racji obecności dedykowanych do tych czynności aparatów będzie trzeba wywołać ręcznie, choćby z pomocą trybu profesjonalnego. Nie oznacza to jednak, że nadal nie są one wykorzystywane.

Przykłady smartfonów

W smartfonie Asus ZenFone 8, aby zaoszczędzić miejsca i środków zdecydowano się pozbyć teleobiektywu. Zamiast niego wykorzystano fakt posiadania matrycy głównej o dużej rozdzielczości, dzięki czemu 2-krotny zoom za jej pomocą jest praktycznie bezstratny. Rozdzielczość aparatu głównego nadal jest jednym z jego najbardziej konkurencyjnych aspektów. Obecnie wielkimi krokami zbliża się premiera smartfona Motoroli posiadającego 200 Mpx. Poza takimi wynalazkami jak zmienna wartość przysłony, obecnie liczy się także rozmiar samej matrycy. Przykładem smartfona posiadającego tylko jeden aparat główny, może być Sharp Aquos R6. Posiada on niespotykaną wcześniej w tego typu urządzeniach 1-calową matrycę.

Aparaty w smartfonach Sharp Aquos R6
Pojedynczy aparat w smartfonie to dziś rzadkość, źródło: telepolis.pl

Teleobiektyw

Zoom optyczny jest szczególnie przydatny w momencie, gdy zoom cyfrowy z głównej matrycy nie daje już wystarczająco zadowalających efektów. Z tego powodu często charakteryzuje się on najczęściej 2 lub 3-krotnym przybliżeniem. Daje to szereg nowych możliwości i pozwała na fotografowanie obiektów oddalonych o dużo większe odległości, przy jednoczesnym zachowaniu szczegółowości. W przypadku takiego zastosowania zoomu szczególnie przydatna może okazać się optyczna stabilizacja obrazu. Zapobiega ona drganiom i może pomóc w osiągnięciu ostrego zdjęcia. Zdarza się jednak, że aparat ten jest wykorzystywany do zdjęć portretowych, lub nawet jest im dedykowany. Jest to dość powszechna metoda ze względu na różnice w ogniskowych obiektywów. Postać na zdjęciu portretowym wykonanym przy pomocy dedykowanego zoomu wygląda lepiej. Posiada nieco lepiej oddane proporcje oraz tło za nią będzie rozmyte w sposób bardziej naturalny.

Przykłady smartfonów

Osobiście posiadałem smartfona, który w aplikacji aparatu po kliknięciu ikonki zbliżenia, przybliżał 2-krotnie obraz cyfrowo z głównego aparatu. Zoom optyczny był dostępny jedynie w trybie portretowym oraz w ustawieniach ręcznych. Jedną z najpopularniejszych firm stosujących tego typu rozwiązanie jest Apple, która w przypadku modelu 13 Pro Max korzysta z 3-krotnego przybliżenia.

Aparaty w smartfonach portret
Zdjęcia portretowe wykonane aparatem głównym (po lewej), oraz teleobiektywem (po prawej), źródło: YouTube

Peryskop

Teleobiektyw w połączeniu z zoomem cyfrowym pozwala na uchwycenie obiektów znajdujących się w znacznej odległości od osoby fotografującej. Bardzo duże znaczenie ma tutaj oprogramowanie j sztuczna inteligencja, czuwająca by obraz w maksymalnym powiększeniu był czytelny. Istnieje jednak sposób na uzyskanie jeszcze większego przybliżenia optycznego. Jak to możliwe? Samsung, podobnie jak kilku innych producentów, wykorzystał mechanizm peryskopowy. Aby móc zaimplementować zoom optyczny o takim stopniu przybliżenia, konieczne było zastosowanie złożonej optyki. Polega ona na umieszczeniu modułu aparatu wzdłuż smartfona, prostopadle do jego tylnej ścianki tak, by światło trafiało do niego pod kątem prostym po odbiciu się od lustra. Taka budowa pozwala także na płynną zmianę ogniskowej, jednak obecnie niewiele smartfonów posiada takie rozwiązanie.

Aparaty w smartfonach peryskop
Działanie i położenie modułu peryskopu, źródło: thesmartphonephotographer.com

Przykłady smartfonów

Przykładem smartfona wykorzystującego tę technologię może być flagowy model Samsunga, a więc model S22 Ultra. Poza teleobiektywem o 3-krotnym przybliżeniu optycznym, oferuje on kolejny teleobiektyw o 10-krotnym peryskopowym przybliżeniu optycznym. Sony Xperia 1 III oferuje natomiast system ruchomych soczewek, jednak można wybrać tylko dwa ich skrajne położenia. Tego typu konstrukcje również są często stabilizowane optycznie. Ze względu na możliwość nawet 100-krotnego przybliżenia hybrydowego, do ich obsługi przyda się statyw. Samsung oferuje dodatkowo tryb, w którym widzimy w oknie pomniejszony obraz, tak by użytkownik mógł nim łatwiej operować i uchwycić konkretną rzecz przy większych stopniach przybliżenia.

Aparat szerokokątny

Obecnie brak aparatu szerokokątnego w smartfonach ze średniej i wyższej półki cenowej może wydawać się szokujący. W najtańszych urządzeniach można go spotkać coraz częściej. Swoją popularność, mimo często gorszej jakości zdjęć w porównaniu z aparatem głównym, zawdzięcza możliwościom jakie daje użytkownikowi. Umiejętność uchwycenia dużych obiektów, krajobrazów, czy też grup ludzi, bez fizycznego oddalania się od nich sprawia, że tego typu aparat dla niektórych jest domyślnym wyborem w aplikacji do zdjęć. Przyćmiewa przy tym wady takie jak szum cyfrowy, czy spadek szczegółowości. Nie są to jednak jedyne możliwości tego typu aparatu. Może on sam w sobie dodatkowo zbierać informacje o głębi ostrości lub stanowić tło dla zdjęć innego aparatu. Dużo częściej jednak wykorzystuje się go jako zamiennik aparatu makro, ze względu na możliwość ostrzenia ze stosunkowo bliskiej odległości. Jeśli smartfon z taki aparatem nie posiada dedykowanego trybu makro, prawdopodobnie można go wymusić ustawiając ręcznie ostrość w trybie profesjonalnym. 

Przykłady smartfonów

Wracając do głównej funkcjonalności tego aparatu, ostatnimi czasy największą innowacją wykazał się smartfon Realme GT2 Pro. Jego aparat ultraszerokokątny oferuje pole widzenia aż 150°. Sprawia to, że za jego pomocą można nawet uzyskać efekt rybiego oka.

Rekordowy pole widzenia 150°, źródło: realme.com

Aparat makro

Aby zestaw aparatów w smartfonie był jak najbardziej kompletny, nie może w nim zabraknąć trybu zdjęć makro. Wspomniałem już o tej funkcji, jaką oferują często aparaty szerokokątne. Zdarza się jednak, że producenci decydują się na implementację dedykowanych dla zdjęć makro obiektywów, na których się teraz skupię. Nawet jeśli możliwość uchwycenia najdrobniejszych detali danego obiektu nie jest zbyt często wykorzystywana, obecność takiego aparatu stanowi urozmaicenie i umożliwia obserwacje otoczenia z innej perspektywy. Niestety jednym z powodów mogących skutecznie odepchnąć użytkownika od tego typu technologii jest często ich słaba jakość. Odbiega ona znacznie od pozostałych aparatów. Z tego względu w tańszych urządzeniach aparat tego typu jest zazwyczaj chwytem marketingowym. Podnosi ona ilość „oczek”, mimo że użytkownik prawdopodobnie skorzysta z niego tylko kilka razy.

Przykłady smartfonów

Przykładem smartfona z przyzwoitą jakością zdjęć makro jest Motorola One Macro, na co może wskazywać już sama nazwa. W tym przypadku na korzyść 2-megapikselowego sensora działa obecność laserowego autofocusu. Dzięki niemu jest duża szansa, że obiekt przybliżony 5-krotnie okaże się ostry, a sam obraz będzie cieszyć oko.

makro One Macro
Zdjęcie wykonane One Macro, źródło: gsmmaniak.pl

Telemakro

O ile nietrudno obecnie znaleźć w smartfonach aparaty służące do robienia zdjęć typu makro, szczególnie wśród przedstawicieli segmentu tańszych urządzeń, o tyle znalezienie aparatu niesłużącego wyłącznie do zabawy nie jest już takie proste. Prawdziwa „zabawa” zaczyna się w momencie, gdy aparat do makro nie służy wyłącznie celom marketingowym, a został zaimplementowany specjalnie w celu dostarczenia użytkownikom zdjęć niespotykanej jakości.

Przykłady smartfonów

Przykładem smartfona posiadającego taki aparat jest Xiaomi Mi 11. Jego aparat posiada wysoką jak na tego typu rozwiązanie rozdzielczość 5 Mpx. Potrafi ostrzyć z odległości 3 cm, generując przy tym 2-krotne optyczne i 4-krotne cyfrowe przybliżenie. Autofocus i odpowiednia odległość do dopływu wystarczającej ilości światła sprawia, że tego typu aparat jest umieszczany w wielu modelach Xiaomi. Pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości zdjęć i uchwycenie ciekawych ujęć. Jeśli jednak nadal nie jesteście ukontentowani z efektów optycznego zoomu, w drugiej części opiszę aparat pozwalający na uzyskanie nawet 60-krotnego powiększenia obiektu względem jego rzeczywistych wymiarów.

makro Mi 11
Zdjęcie makro wykonane przez Xiaomi Mi 11 jest dużo bardziej szczegółowe, źródło: komorkomania.pl

A jaki zestaw aparatów posiada Wasz smartfon? Odpowiedzią podzielcie się w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments