Aparaty w smartfonach – rodzaje i przykłady cz.2

Dziś dalej odkrywamy aparaty w smartfonach oraz ich najciekawsze funkcje i zastosowania. W tym artykule poznacie unikatowe aparaty, których nie znajdziecie w typowych telefonach. Ich unikalne funkcje wpływają często na popularność całego urządzenia, które staje się dzięki temu rozpoznawalne na szeroką skalę. Czy dla takich aparatów warto kupić konkretny telefon? Zdecydujcie sami!

Mikroskop

W poprzedniej części opisałem aparat telemakro, pozwalający na nawet 4-krotne powiększenie obiektu. Nie jest to jednak imponującą wartością porównaniu z aparatem nazywanym „mikroskopem”. Już sama nazwa może sugerować, że mamy do czynienia z zaawansowanym jak na urządzenie mobilne narzędziem. W odpowiednich rękach może zrobić zdjęcia zupełnie zmieniające perspektywę postrzegania świata.

Specyfikacja aparatu typu mikroskop na przykładzie OPPO Find X3 Pro, źródło: oppo.com

Przykład smartfonów

Poprzednio wspominałem o Realme GT2 Pro, w kontekście aparatu ultraszerokokątnego o zawrotnym polu widzenia 150°. Należy o nim jednak wspomnieć także i w tym miejscu, ze względu na jeszcze jedną innowację, czyli wspominany aparat mikroskopowy. Pozwala on na powiększenie obrazu rzeczywistego 20-krotnie, za sprawą optycznego zoomu oraz 40-krotnie, za sprawą zoomu cyfrowego. Jeśli wynik ten nadal Was nie satysfakcjonuje, OPPO przygotowało coś dla Was. Model Find X3 Pro, oferuje 30-krotne optyczne powiększenie obrazu rzeczywistego, oraz 60-krotne cyfrowe. W połączeniu z autofocusem i otaczającym obiektyw pierścieniem LED, zapewnia równomierny dostęp obiektowi do światła. Umożliwia to wykonanie niesamowitych zdjęć z kilku milimetrów. Warto także w tym miejscu wspomnieć o innym smartfonie OPPO, mianowicie Reno 7, którego miałem okazję testować. Jest on dostępny w dużo niższej cenie w porównaniu z poprzednio wspomnianymi modelami. Oferuje tylko 30-krotne powiększenie względem rzeczywistości, ale i tak uzyskane zdjęcia potrafią zaskakiwać.

Przykładowe zdjęcie wykonane OPPO Reno 7. Dla porównania zdjęcie tej samej monety zostało zamieszczone w pierwszej części w rozdziale „Telemakro”, źródło: komorkomania.pl

Noktowizor

Jeśli zależy Wam na nagrywaniu filmów i robieniu zdjęć w nocy, prawdopodobnie noktowizor w smartfonie okaże się przydatny. W przeciwieństwie do aparatów głównych wykorzystujących zaawansowane technologie w celu osiągnięcia jak najlepszej jakości zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, noktowizor może być traktowany jako użyteczne i praktyczne narzędzie.

Przykład smartfonów

Jak podaje producent – Doogee S98 Pro, posiada dwa źródła światła podczerwonego. Dzięki temu zdjęcia robione 20 Mpx aparatem, dają bardzo dobrze odwzorowany monochromatyczny obraz wszystkiego co odbija światło podczerwone. Dzięki dużej rozdzielczości i odpowiedniej mocy obliczeniowej, smartfon może w tym trybie nagrywać filmy nawet w 2K. Dodatkowo, może łączyć obraz z kilku aparatów (o jednym z nich będzie także następny rozdział). Taki zabieg pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Podobne rozwiązanie oferuje Hammer Blade 5G.

Prezentacja możliwości trybu noktowizji na przykładzie smartfonu Hammer Blade 5G, źródło: komorkomania.pl

Termowizja

Kamera termowizyjna reaguje na promieniowanie podczerwone, które jest zależne od temperatury obiektów. Spotkałem się z opinią, że smartfony wyposażone w taki aparat są doskonałe dla pracowników budowy. Myślę jednak, że rozwiązanie to docenią także przedstawiciele innych zawodów, takich jak leśnictwo. Tego typu rozwiązanie jest często bardziej opłacalne od inwestycji w specjalne dedykowane kamery termowizyjne. Smartfony w nie wyposażone, posiadają często szereg dodatkowych funkcji, których nie otrzymamy dokupując oddzielną przystawkę do telefonu.

Przykład smartfonów

Tak jak wspomniałem, również na tym polu wyróżnia się Doogee S98 Pro. Jego kamera termowizyjna posiada wysoką jak na tego typu rozwiązanie rozdzielczość oraz odświeża obraz w 25 Hz. Dzięki temu jest on płynny, z czym również często nie radzi sobie konkurencja. Szeroki zakres mierzalnych temperatur, od -15°C do 550°C, świadczy o jego uniwersalności. Innym przedstawicielem tego typu rozwiązania może być Cat S62, który posiada specjalistyczne oprogramowanie, pozwalające chociażby mierzyć temperaturę obiektów już po zrobieniu zdjęcia.

termowizyjny aparat w smartfonie
Podgląd zdjęcia na telefonie Cat s62 Pro, źródło: thegadgetman.org.uk

Color filter

Przez jakiś czas użytkownicy wybranych smartfonów, mieli możliwość robienia zdjęć, które ukazywały wnętrzności plastikowych przedmiotów, oraz umożliwiały podejrzenie obiektów zza ubrań. Mowa tu o dodatkowym aparacie, ponownie przechwytującym światło podczerwone. Większość zwykłych aparatów celowo filtruje tego typu światło, aby uzyskać lepsze rezultaty przy przechowywaniu światła widzialnego. Zdarzają się jednak przypadki umyślnej implementacji tego rozwiązania. Kluczowe znaczenie ma tu jednak słowo „mieli”, ponieważ technologia ta została częściowo zablokowana w niektórych państwach.

Przykład smartfonów

Smartfony OnePlus tego typu rozwiązanie posiadały. Oddzielny aparat 5 Mpx przechwytujący światło podczerwone działał jako filtr nałożony na obraz z głównej matrycy smartfonu, dzięki czemu użytkownik mógł wybierać spośród kilku trybów. Zdjęcia tworzone przy pomocy tego aparatu miały mieć bardziej artystyczny wydźwięk, mógł on także modyfikować kolory na obrazie. Kontrowersyjnym okazał się być tryb pozwalający za pomocą światła podczerwonego prześwietlać cienki plastik oraz niektóre ubrania. Ze względu na możliwość wykorzystania aparatu niezgodnie z przeznaczeniem OnePlus po 2 modelach nie zdecydował się implementować więcej tego rozwiązania. Można je jednak nadal znaleźć choćby w technologii rozpoznania twarzy przykładowo w iPhonach.

Przykłady działania trybu filtrowania kolorów na przykładzie smartfonu OnePlus 8 Pro, źródło: The Patent Magazine

Aparat hiperspektralny/fluorescencyjny

Aparat hiperspektralny w smartfonie zapewnia dużą ilość dostarczanych do niego informacji o świetle. Przechwytuje on dodatkowo trzeci kolorowy wymiar do odbijanego obrazu. Tryb fotografii fluorescencyjnej, rejestruje zaś kolory pojawiające się podczas promieniowania światłem nadfioletowym UV. Aparaty te wykorzystują więc po raz kolejny światło niewidoczne dla człowieka.

Przykład smartfonów

Obie z tych technologii obsługuje składany Huawei P50 Pocket, oferujący aparat 32 Mpx. Zbierane przez ten sensor dane, pomagają w ulepszaniu zdjęć z głównego aparatu, poprawiając ich kolory, szczegółowość oraz polepszając obraz w słabszych warunkach oświetleniowych. Jednak dane zbierane poprzez rejestrowanie niewidocznych dla człowieka fal elektromagnetycznych, pozwalają dzięki specjalnym trybom osiągnąć niespotykane dotąd efekty. Przykładowo tryb UV umożliwia sprawdzenie czy filtr przeciwsłoneczny został poprawnie nałożony na twarz.

fluorescencyjne aparaty w smartfonie
Tryb Fluorescencja w smartfonie Huawei P50 Pocket, źródło: benchmark.pl

Czy korzystaliście kiedykolwiek któregoś z wymienionych w tej części typów aparatów? Podzielcie się swoimi odczuciami w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments