Bezprzewodowe ładowanie na odległość – w oczekiwaniu na rewolucję

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się technologii na rynku urządzeń mobilnych jest szybkość ładowania. Obecnie coraz więcej firm decyduje się wykorzystać w swoich smartfonach grafen, oraz technologie umożliwiające ich ładowanie z mocą 60, a nawet 120W. Urządzenia takie często oferują jednocześnie także ładowanie bezprzewodowe, oraz zwrotne, bijąc przy tym kolejne rekordy obsługiwanej mocy. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy będą mieli do wyboru kolejny sposób ładowania swoich urządzeń. Jednak czy jesteśmy gotowi na rewolucję w postaci ładowania bezprzewodowego na odległość?

Koncepcja, prototyp, a może działający produkt?

Wydawać by się mogło, że mimo tak wysokiego tempa rozwoju technologii, nie jesteśmy jeszcze gotowi na ładowanie urządzeń bez ich fizycznego kontaktu z ładowarką. Tymczasem istnieje kilka firm, które sukcesywnie rozwijają autorskie rozwiązania od kilku lat. Jedną z nich jest Energous, firma która systematycznie dzieli się wynikami swoich prac podczas największych technologicznych targów. Swoje możliwości zaprezentowała już w 2014 roku, wskazując na ładujący na odległość kilka urządzeń na raz prototyp. Według nieoficjalnych doniesień firma miała swego czasu współpracować z Apple, oraz innymi firmami, by w 2017 roku otrzymać certyfikację FCC (amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności), dzięki czemu projekt został w Ameryce uznany za niezagrażający zdrowiu, oraz niezakłócający zwykłej łączności radiowej. W 2019 roku firma rozpoczęła współpracę z Vivo, by w przyszłości implementować swoje moduły w urządzeniach tej marki.

Bezprzewodowe ładowanie na odległość – prezentacja technologii Energous z 2014 roku

Jak działa bezprzewodowe ładowanie na odległość?

Ładowanie bezprzewodowe na odległość działa na podobnej zasadzie co Wi-Fi. Do działania potrzebny jest nadajnik (router), który przetwarza energię elektryczną i emituje odpowiednie fale radiowe do odbiorników. Odbiorniki zewnętrzne, takie jak w zaprezentowanym przez wymienioną już firmę Energous projekcie WattUp, mogą zostać podłączone do różnego rodzaju urządzeń, takich jak laptop. Przykładem implementacji odbiorników wewnątrz konstrukcji może być natomiast firma Powercast, która przez pewien czas oferowała swoje produkty prywatnym klientom za pośrednictwem platformy Amazon. Odbiornik wbudowany w uchwyt do dla kontrolerów konsoli Nintendo Switch pozwalał na ich bezprzewodowe ładowanie w odległości około 40cm od nadajnika. Ciekawe rozwiązane zaproponowała firma Wi-charge, której nadajniki umiejscowione w jednym pomieszczeniu potrafią komunikować się ze sobą, transmitując więcej energii do urządzeń które jej najbardziej potrzebują, lub do urządzeń wybranych przez użytkownika.

Bezprzewodowe ładowanie na odległość na przykładzie produktu firmy Powercast
Bezprzewodowe ładowanie na odległość na przykładzie produktu firmy Powercast

Giganci wkraczają na rynek

Xiaomi, oraz Motorola w krótkim odstępie czasu ogłosiły prowadzenie prac nad bezprzewodowym ładowaniem na odległość. Xioami Mi Air Charge Technology i Motorola Space Charging to bardzo zbliżone do siebie projekty. Oba mają zaoferować ładowanie kilku urządzeń na raz, a także kontynuację ładowania po napotkaniu fizycznych obiektów między nadajnikiem a odbiornikami. Oba projekty mają także zapewniać moc ładowania na poziomie 5W. W przypadku Motoroli jest to uaktualniona wersja ich prototypu. Pierwsza miała zdecydowanie mniejsze gabaryty, oraz oferowała zasięg metra, podczas gdy nowa wersja oferuje zasięg 3 metrów. Oprócz tego pole widzenia kompatybilnych urządzeń wynosi 100°, i wersja ta oferuje także ponad 1600 anten. Anteny w prototypie Xiaomi służą do dokładnego kierunkowego przesyłania fal, tak by utracić jak najmniej energii. Mimo że projekt Xiaomi został ujawniony ponad rok temu, nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji na temat jego dalszego rozwoju.

Żródło: gajetnaw.com

Bezprzewodowe ładowanie na odległość – wady i zalety

  • Niepodważalną zaletą korzystania z tego typu ładowania jest wygoda. Użytkownik może swobodnie korzystać z urządzenia, nie będąc przy tym ograniczony kablami, lub innymi przystawkami. Urządzenia ładują się więc podczas pracy, i zostają wykrywane od razu po wejściu w pole widzenia nadajnika, także w kieszeni. Dzięki temu w odpowiednich okolicznościach urządzenie nie będzie miało szansy się rozładować. W niektórych przypadkach może to oznaczać brak konieczności posiadania niezależnej baterii, a więc zyskuje na tym także środowisko. W innych przypadkach natomiast stałe doładowywanie urządzenia umożliwia ciągłe korzystanie z niego. Przykładowo smartwatch bez konieczności ładowania mógłby monitorować nasze zdrowie zarówno w dzień, jak i w nocy. Odnosząc się do wstępu, użytkownik nie musiałby martwić się o prędkość ładowania, ponieważ urządzenie byłoby cały czas gotowe do pracy.

  • Wady niestety powodują że na obecnym etapie rozwoju tej technologii powinniśmy podchodzić do niej z dozą nieufności. Przesyłanie fal radiowych na duże odległości, powoduje utraty energii i obniżeniem i tak już niskiej mocy ładowania. Straty powstają także w przypadku, gdy urządzenie cały czas czuwa oczekując na moment pojawienia się w zasięgu kompatybilnego urządzenia. Należy także pamiętać, że urządzenia powinny mieć w sobie wbudowane odbiorniki, najlepiej ustandaryzowane, więc dotychczasowe urządzenia staną się bezużyteczne. Nie jest także do końca wyjaśniona kwestia wpływu długoterminowego obcowania z wieloma takimi urządzeniami w pomieszczeniach na zdrowie ich użytkowników.

Kiedy będziemy mogli pozbyć się tradycyjnych ładowarek?

Uważam, że nie zrobimy tego w najbliższej przyszłości. Bezprzewodowe ładowanie na odległość powoduje póki co zbyt duże straty energii i ryzyko związane ze zdrowiem. Jest jednak nadzieja w postaci wymienionych wcześniej gigantów, którzy za sprawą dużo większych zasobów pieniężnych mogą udoskonalać tę technologię. Takiej szansy nie miały jednak małe firmy, takie jak Energous, czy MotherBox.

A co Wy sądzicie o bezprzewodowym ładowaniu na odległość? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments