system blik na urządzeniu mobilnym

BLIK – czy to się opłaca?

9 lutego 2015 roku sześć polskich banków połączyło siły i uruchomiło nowy system płatności mobilnych pod skromną nazwą BLIK. Na początku tego roku na użytkowników gruchnęła jednak niespodziewana wiadomość podniesienia prowizji za płatności tym systemem. Czym on właściwie jest?

Czym jest BLIK?

System BLIK umożliwia użytkownikom urządzeń mobilnych na dokonywanie transakcji, bez potrzeby posiadania karty bankomatowej. Aby korzystać z systemu, oprócz posiadania smartfonu potrzebna jest aplikacja naszego banku. To za jej pomocą użytkownik otrzymuje unikatowy 6-cyfrowy kod, który następnie wykorzystuje podczas transakcji. Banalnie proste prawda?

Warto nadmienić, że kod, który otrzymuje użytkownik za każdym razem jest inny. Podnosi to zatem znacznie bezpieczeństwo tego systemu płatności.

Nic więc dziwnego, że do lutego 2022 roku z systemu BLIK skorzystało 10 milionów osób. Mimo wszystko, system ten, jak każdy inny nie jest bez wad.

Oszustwa na BLIK-a

System zapewnia nam większe bezpieczeństwo niż podczas korzystania chociażby z kart płatniczych. Mimo tego, oszustom i w tym przypadku daje się naciągnąć użytkowników i wyłudzić od nich pieniądze. Jak?

Najprościej ujmując oszuści podszywają się pod znajomych, którzy są w wyjątkowo kryzysowej sytuacji i proszą użytkowników o pomoc. Schemat działania stary jak świat, a mimo wszystko – nadal użyteczny. To jednak nie jedyny problem tego systemu.

Prowizje w górę

Jak już wspomniałem na początku artykułu, Polski Standard Płatności, który obsługuje dany system ogłosił, że planuje podnieść prowizje za korzystanie z BLIK-a. Co to oznacza dla zwykłych użytkowników?

Trudno określić, czy wpłynie to bezpośrednio na osoby. W końcu opłata zostanie podniesiona dla operatorów płatności. Uważam mimo wszystko, że operatorzy nie chcąc ponosić większych kosztów przeniosą je na użytkowników. Trudno jest mi to aktualnie określić.

Czy warto korzystać z systemu BLIK?

Uważam mimo wszystko, że warto. Zachowując świadomość użytkownika danego systemu, możemy stwierdzić, że jest on nadal bezpieczniejszy od innych płatności. Mam tylko nadzieję, że podniesienie prowizji nie wpłynie znacząco na korzystanie z systemu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments