Ciekawe miejsca we Włocławku

Ostatnio wspominaliśmy o tym, że Włocławek ma wiele ciekawych miejsc historycznych, które warto zobaczyć, będąc mieszkańcem lub tylko przejazdem.

Każda osoba będąca chwilowo we Włocławku powinna zatrzymać się na największej elektrowni przepływowej w Polsce, czyli Elektrowni Wodnej we Włocławku, często nazywana zaporą wodną. Powstała w 1970 roku. Poszerzone koryto Wisły utworzyło największe jezioro w Polsce o powierzchni ponad 70 kilometrów kwadratowych. Miejsca to stało się bardzo popularne po tragedii, która miała miejsce 19 października 1984 roku. Polski duchowny rzymskokatolicki – Jerzy Popiełuszko, został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa a jego ciało zostało wrzucone do rzeki. 30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle wyłowiono jego zwłoki. Dla upamiętnienia zbrodni na brzegu rzeki stoi podświetlany krzyż, z tego powodu bardzo często odwiedza go mnóstwo turystów.

Piękne widoki nawet nocą!

Drugim miejscem historycznym jest to szpetalskie wzgórze na tak zwanym Włocławskim Zawiślu. Na wzgórzu znajduję się Pomnik Poległych Obrońców Wisły z 1920 roku. Wybudowano go na cześć żołnierzy, którzy polegli tam w walce z bolszewikami. Najpierw pomnik zniszczono podczas wojny, a później w 1990 roku odbudowano go. Pomnik jest tradycyjnym miejscem obchodów rocznicy obrony Włocławka w 1920. Oprócz historii, która kryję się przy pomniku ze wzgórza widzimy panoramę na Włocławek i okolice.

Żródło: Pexels

Idealne miejsce na spacer!

Wracając do miasta powinniśmy odwiedzić Bulwary imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku, czyli ulicę położoną wzdłuż lewego brzegu rzeki Wisły z przylegającą do niej promenadą przekraczającą rzekę Zgłowiączkę. Mają długość 1060 cm, więc idealne miejsce na spacer z pięknymi widokami. Wzdłuż ulicy mieści się wiele zabytkowych kamienic, a także innych budowli ważnych dla historii i kultury miasta. Na Bulwarach aktualnie odbywają się różne imprezy organizowane przez miasto. Na bulwarach znajduję się plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa. Jeżeli ktoś lubi przejażdżki rowerem są wyznaczone ścieżki. Z Bulwarów mamy widok na punktem widokowym na zaporę i krzyż, który upamiętnia męczeńską śmierć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments