miejsca

Ciekawe miejsca we Włocławku

Przechodząc dalej wzrokiem po mapie Włocławka trafimy na kilka miejsc z ciekawą historią.

Pierwszym miejscem, które trzeba odwiedzić we Włocławku jest Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, która znajduję się na Placu Mikołaja Kopernika 7. Katedra jest jedną z pierwszych katedr gotyckich w państwie polskim. Budowana była od 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Z zewnątrz katedra przyciąga wzrok swoją strzelistą budową, natomiast wewnątrz jest wiele rzeczy związanych z historią. Na przykład możemy tam zobaczyć między innymi renesansową brązową płytę nagrobna biskupa Jana Karnkowskiego z 1536 roku czy drewnianą rzeźba gotycka Matki Bożej z początku XV wieku. Na wejściu do prezbiterium znajduję się Wielki Krzyż Tumski.

Gdzie dalej?

Po wyjściu z Katedry znajduję się wejście do jednego z najstarszych parków miejskich w Polsce. Park nosi imię Henryka Sienkiewicza. W centrum parku umiejscowione jest popiersie Henryka Sienkiewicza. Pisarz został patronem parku w 1916 roku. Jedną z atrakcji parku jest zabytkowa wierzba płacząca, której pień leży na powierzchni rzeki Zgłowiączki. W listopadzie 2017 roku władze miasta podjęły decyzję o wycięciu drzewa. Mieszkańcom to bardzo się nie spodobało i zaczęto działać. Ostatecznie nie wycięto drzewa, ale dzięki temu objęli większą opieką niż dotychczas.

Spacerując cały czas Parkiem imienia Henryka Sienkiewicza można dotrzeć do nazywanego zielonym sercem Włocławka Parku na Słodowie. Park na Słodowie to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Ale i dla osób lubiących spędzać czas aktywnie. Jest to miejsce, w którym w centrum miasta na świeżym powietrzu. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Nad jednym ze zbiorników wodnych, będących starorzeczem rzeki Zgłowiączki, jest pomost. W parku znajduje się wiele miejsc do spędzania czasu. Jeżeli przychodzimy do parku z dziećmi możemy śmiało skorzystać z otwartego placu zabaw. Natomiast jeżeli ktoś lubi aktywnie, sportowo spędzać czas ma mnóstwo możliwości. Na przykład otwarta siłownia zewnętrzna, boiska do siatkówki czy koszykówki, stoły do ping-ponga czy kort tenisowy. Bliżej Międzyosiedlowego Basenu Miejskiego powstał Skatepark. Od samego początku Park na Słodowie wraz z amfiteatrem stał się jednym z miejsc i teraz odbywają się imprezy plenerowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments