pamięć gskill trident z

DDR5 – kolejna odsłona pamięci ulotnej

Każdy spotyka się z pamięcią RAM, lecz nie każdy wie czym ona jest. Spotykamy ją w wielu miejscach, przykładowo przy wyborze nowego sprzętu jest dość kluczowym elementem, zarówno w laptopie jak i smartfonie. W tym artykule dowiesz się, gdzie występuje, czym jest jak i poznasz jej najnowszą odsłonę DDR5

RAM, a na co to komu?!

Istnieje wiele rodzajów pamięci, czy to ze względu na stan po wyłączeniu urządzenia, miejsce jej zastosowania, aż po generację. Skrót RAM oznacza random-access memory, ale to w kwestii ciekawostki. Bardziej po ludzku jest to pamięć, w której dane urządzenie zapisuje informacje niezbędne do działania jakiegoś programu, aplikacji czy gry. Może to być sam przetworzony jej kod, ale również dane jakie wprowadził gdzieś użytkownik. Jej główną cechą jest ulotność – wyłączasz sprzęt i jej zawartość usuwa się.

ram ddr5 od firmy corsair

Dlaczego jest to tak ważny parametr?

Ilość tej pamięci często definiuje jak będzie działać urządzenie, gdy jej zbraknie, wydajność może spaść. Weźmy pod uwagę smartfon, gdyż każdy jakiś ma i codzienne korzysta. Mamy 3GB takiej pamięci, Androida 10 – działa spoko, ale spróbujmy włączyć w tle film na YouTube, dymek czatu Messengera a może jeszcze stwierdzimy, że chcieli byśmy zobaczyć, czy jest nowy post na contentowe.pl (sprawdź proszę). TADAAAAM! Festiwal zacinających się animacji widzisz na ekranie i w chwilę nie wrócić do aplikacji YT. Podobny efekt możemy uzyskać na komputerze czy laptopie.

I AM SPEED

Każda kolejna wersja począwszy od DDR aż po DDR5 miała jeden cel – zwiększyć szybkość przepływu danych. Dzieje się to poprzez zwiększenie jej częstotliwości, ale i często opóźnień(niestety) a te w przypadku DDR5 są – duże. Teoretycznie możemy liczyć na wzrost ilości samej pamięci na kości, jak podaje geex.x-kom.pl – nawet do 2TB.

DDR 5 dziś

Na dzień publikacji tego postu, dostępne w sprzedaży moduły mogą osiągnąć częstotliwość 6000Mhz, a w przyszłości ta liczba ma się zwiększać. Absolutny TOP of the TOP wśród DDR4 osiąga 4800Mhz. Widać, różnica w cyferkach jest, ale jak sprawa opóźnienień.

pamięć ddr4 firmy G.SKILL
Źródło: x-kom.pl, pamięci G.SKILL Trident Z Royal Silver

CL – cykle zegara

Im ta liczba mniejsza, tym lepiej, w przypadku kości RAM, wzrost taktowania powoduje wzrost opóźnienia. Na tą chwilę, pamięci G. SKILL oferują opóźnienia CL36, a nasze topowe DDR4’ki połowę, czyli CL18. Wzrost taktowania może pomimo wzrostu opóźnień oddziaływać pozytywnie na wydajność.

Dla kogo DDR5?

Testy pokazują, że pamięć ta na tą chwilę jest dobrym wyborem dla profesjonalistów, którzy używają sprzętu do pracy. Gracze niech wstrzymają swoje zapały, ponieważ w grach nie widać znacznych przyrostów. Zostawcie w spokoju swoje DDR4’ki. Z resztą pamięci te można parować z 12 generacją procesorów Intela i w przyszłości z procesorami opartymi o architekturę ZEN4 od AMD.

Co myślisz o tym artykule? Może chciałbyś przeczytać jego rozwinięcie? Zostaw komentarz.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
OCIAK Tech Channel
OCIAK Tech Channel
5 miesięcy temu

Jaki jest realny wpływ taktowania i opóźnienia pamięci ram na działanie urządzenia?