Fairphone 4 w ręce

Fairphone – smartfonowe DIY

Globalne ocieplenie, wielkie korporacje i smog w miastach, to elementy dzisiejszego świata codziennego. „Codziennie” Xiaomi wypuszcza nowy model smartfonu, a przeciętny konsument zmienia aparat co dwa lata. Naturalnym działaniem przeciwstawnym wydaje się temat ekologii, wpływanie na procesy konsumentów, czy akcje typu zero waste albo #jeszczedobry. Fairphone to odpowiedź na technologiczne zło świata.

Fairphone „cały na biało”

Zamysł firmy jest bardzo prosty:

You don’t need to be an expert to swap out the battery or display. 

Fairphone Shop

Smartfony te są w pełni rozbieralne. Zepsuła Ci się bateria – wymień ją samemu, popsułeś ekran – wymień! Nie wymaga to od użytkownika specjalistycznej wiedzy, a jedynie odpowiednich narzędzi, odrobiny uważności i szczypty chęci. Podzespoły można zamówić u samego producenta. W tym przypadku pochylimy się nad modelem z numerem cztery.

Fairphone 4, źródło: Fairphone Shop

Działania Eko

Producent na stronie, chwali się swoimi proeko osiągnięciami:

  • 5 lat gwarancji – inni producenci oraz sklepy oferują domyślnie gwarancję dwuletnią, tutaj na starcie producent informuje, że nie zapomni o produkcie przez pięć lat jego użytkowania,
  • materiały z recyklingu – firma informuje przykładowo, że plecki obudowy to w 100% przetworzony plastik, a aluminium pochodzi jedynie z certyfikowanych źródeł (Aluminium Stewardship Initiative), dodatkowo poprzez, chociażby infografiki, informuje użytkownika jakie elementy są wykonane z jakiego surowca,
  • dobra specyfikacja – eko nie znaczy bubel, urządzenia wyposażone są w technologię 5G, procesory Qualcoma i Androida 11
  • telefon jest neutralny dla środowiska – producent w miejsce jednego Fairphone’a, zrecyklinguje inny smartfon, albo nada mu nowe życie.
Źródło: Fairphone.com

Warto wspomnieć, iż firma przy współpracy z zewnętrznym podmiotem odbierze od nas stare urządzenie i wymieni je na rabat adekwatny do wartości przekazanego urządzenia. Wpierw firma przez formularz przeprowadzi z nami wywiad na jego temat, a dopiero potem zaproponuje cenę. Przykładowo mój Huawei P Smart 2019, sprawny, jest wart okrągłe 0€. Dla mnie osobiście jest to żart i zacząłem czuć chęć zysku. Przysłowiowe 5€ byłoby już lepszym wyjściem z sytuacji.

Specyfikacja Fairphone’a

Z najważniejszych aspektów, warto wspomnieć co będzie przetwarzać wszystkie operacje. Procesor to Qualcomm Snapdragon 750G (SM7225), pozwalający na obsługę pasma 5G. Występują dwa warianty z pamięcią operacyjną i wbudowaną, odpowiednio 6 GB RAM/128 GB na pliki, oraz 8 GB/256 GB. Tygryski lubiące wiedzieć, jakie bebechy mają sprzęty, odsyłam do strony producenta.

Części i cena

Uszkodzenie ekranu, tyłu obudowy, aparatu, nie będzie nam straszne, ponieważ Fairphone daje nam możliwość zamówienia części. W sprzedaży dostępne są głośniki, bateria, ale również elektronika ze złączem ładowania jak również inne części. Podzespoły występują w różnych cenach, od głośnika do rozmów za ~ 15€, po płytkę z aparatami za ~ 80€. W przeliczeniu, na dzień 5 kwietnia 2022, wymiana płyty z aparatami, kosztowałaby nas 370,67 zł – nie wydaje mi się to być wygórowaną ceną. Sam smartfon to koszt 579€, lecz bez przewodu do ładowania (+20€).

Czy warto?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Fairphone to urządzenie z nie do końca wybitną specyfikacją i aparatami z najwyższej półki, co czyni go urządzeniem jednak dla małej grupy odbiorców. Być może pojawi się opcja wymiany podzespołów na te z następcy tego modelu. Czas oczekiwania na urządzenie też nie jest najkrótszy, plus sprowadzamy go z zagranicy. Jeżeli potrzebujesz smartfon na kilka lat i będziesz o niego dbać, wówczas kup flagowca, jeżeli wymiana ekranu co miesiąc, to u ciebie konieczność i masz zacięcie majsterkowicza, skłaniałbym się ku Fairphone’owi.

Sprawdź poprzedni post z kategorii: Bezprzewodowe ładowanie na odległość

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments