Jak reagować na stres?

Na samym początku, każdy powinien pomyśleć – czym jest stres? Co dla kogo oznacza stres? Jak u mnie objawia się i z jakiego powodu? Stres to nic innego jak uczucie napięcia emocjonalnego lub fizycznego. Stres to także reakcja organizmu w odpowiedzi na różnego rodzaju czynniki środowiskowe, przykładowym źródłem tych czynników są czynniki fizyczne i społeczne. Może pochodzić z dowolnego wydarzenia lub myśli.

Jak radzić sobie ze stresem?

Każdy na napięcie psychiczne reaguje inaczej. Najczęściej spotykanymi objawami są zawroty głowy i ogromne bóle. Niektóre osoby, gdy się stresują, nie mają apetytu, a niektóre wręcz przeciwnie mają zwiększony apetyt. Podczas stresu towarzyszą różnego rodzaju napięcia. Zdarza się tak, że pojawiają się problemy ze snem, co powoduje również zmęczenie czy wyczerpanie. Każdy odczuwa stres na swój sposób. Trzeba pamiętać, że nie są to jednoznacznie określone objawy, które mogą się pojawiać.

Trzeba nauczyć się radzić ze stresem!

Nauczyć się i wykonywać czynności, które spowodują zmniejszenie napięcia. Musimy pamiętać i zaakceptować to, że istnieją wydarzenia, na które nie mamy wpływu i nie możemy ich kontrolować. Nie możemy stresować się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Musimy zacząć pozytywnie myśleć. Szukać pozytywów w nawet najmniejszych sytuacjach i nauczyć się je doceniać. Często stres towarzyszy nam w kontaktach z ludźmi stresujemy się, że jeżeli powiemy swoje zdanie, które jest odmienne od zdania innych ludzie, odrzucą nas. Prawda jest taka, że powinniśmy być asertywni i wyrażać swoje uczucia, opinie czy przekonania na spokojnie. Nie powinniśmy wpadać w złość czy krzyk, ponieważ ludzie odbiorą to jako ruch agresywny.

Każdy znajdzie sposób dla siebie!

Na radzenie sobie ze stresem każdy znajdzie sposób dla siebie niektóre osoby stosują techniki relaksacyjne. Może to być medytacja czy joga, niektórzy stawiają na sprawność fizyczną i ćwiczą, ponieważ ich ciało lepiej walczy ze stresem. Ludzie piszą, malują, czytają — jest bardzo dużo możliwości, aby zmniejszać stres. Musimy pomyśleć, co nas uspokaja i powoduje dobry humor. Może zawsze chcieliście wrócić do swojego hobby lub zacząć coś innego? Czemu nie spróbować? Może to jest właśnie idealna okazja i może się okazać, że to jest wasz indywidualny sposób na radzenie sobie ze stresem.

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z rzeczy, które powodują nadmierny stres w życiu, powinniśmy starać się je zminimalizować, rezygnować z tego, co możemy. Wiadomo, wszystkich skutków stresu nie jesteśmy w stanie usunąć. Umiejętność efektywnego zarządzania czasem pomoże nam ograniczyć stres. Na sto procent każdy miał taki moment, że stresował się, bo odkładał wiele spraw. W konsekwencji tego później stresował się, że nie zdąży, a gdyby wszystko rozłożył sobie w czasie i dobrze zaplanował, to mógłby uniknąć stresu. Po stresujących wydarzeniach musimy pamiętać, aby dać sobie czas na regeneracje. Twoje ciało podziękuje za to.

Pamiętaj że alkohol czy jakieś inne używki nie zmniejszą stresu.

Jeżeli samemu nie dajesz sobie rady, spróbuj skorzystać z pomocy. Możesz spędzać czas z osobami, które lubisz albo skorzystać z pomocy specjalisty. Korzystanie z pomocy nie jest powodem do wstydu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments