Krystian Ochman reprezentujący Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji 2022

Polska faworytem Eurowizji? Bierzemy konkurs piosenki pod lupę!

66. konkurs Piosenki Eurowizji 2022 nadchodzi wielkimi krokami. Zespół Måneskin i ich brudny rockowy pazur przeniósł swoim zwycięstwem konkurs do Włoch. Patrząc na to co przygotowali dla nas organizatorzy, Grand Prix będzie kwintesencją słowa „włoskie”.

Good Evening, Turin!

Turyn to miasto-gospodarz tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji 2022 | EBU.CH

Tak właśnie witać będzie się Europa przez najbliższy tydzień. To właśnie Turyn został wybrany jako miasto, wokół którego będzie kręciło się całe eurowizyjne życie. Malownicza miejscowość położona w północno-zachodniej części Włoch, gości właśnie największe wydarzenie kulturalne Europy. Wybór nie był jednak przypadkowy. Turyn bowiem (zaraz po Mediolanie) jest drugim najważniejszym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym Włoch.

Dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, Martin Österdahl przyznał:

Turyn jest idealnym miastem gospodarzem 66. Konkursu Piosenki Eurowizji

I trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Przez ostatni rok widzieliśmy, jak Włosi przygotowują się do organizacji konkursu i będzie on wyjątkowy pod każdym względem (nie zawsze pozytywnym).

Pala Alpitour czyli serce konkursu

Centralnym punktem konkursu będzie hala Pala Aplitour. To właśnie tutaj 41. reprezentacji pokaże swoje możliwości podczas koncertów półfinałowych i wielkiego finału.

Hala Pala Alpitour w której odbedzie się konkurs eurowizji 2022
Hala Pala Alpitour znana jest również jako Palasport Olimpico lub po prostu PalaOlimpico | Wikipedia

Hala jest w stanie pomieścić do 18 tysięcy widzów. W okolicy hali powstało specjalnie zbudowane na cele konkursu centrum prasowe skąd od kilku dni trwają relacje największych krajowych i eurowizyjnych redakcji m.in. portalu eurowizja.org. Co jednak powstało w samym centrum hali?

Facciamolo in italiano!

Trzeba przyznać Włochom jedno – pokazują swoją tradycje i kulturę zawsze, gdy mają do tego okazję.
I tym razem jest podobnie. Scena, która powstała na potrzeby konkursu zawiera bowiem najbardziej charakterystyczne elementy Włoch.

Drzewo użyte do zbudowania green roomu na potrzeby konkursu
Green Room, w którym przebywać będą artyści przed i po występach zamienił się bowiem w ogród. I to zbudowany z żywych roślin | Eurovision.tv

Żywy ogród w Green Roomie, oraz fontanna wody powstała na brzegu sceny została idealnie dopełniona przez gorące słońce, które może się kojarzyć z ciepłem Toskanii. Oczywiście chodzi o ruchome elementy sceny, które swoją budową i wyglądem przypominają promienie wspomnianej gwiazdy. Trzeba przyznać, że kreatywność twórców całej konstrukcji jest niebywała – nigdy powiem nie pomyślałbym, że można wykorzystać żywe rośliny oraz wodę w tworzeniu całej otoczki konkursu. Czy Włochom się to udało? No nie do końca.

Let the stage rise – czyli krótka historia konkursu ze słońcem

Pomysłodawcy sceny wymyślili, że poza typowymi ledami i oświetleniem pojawi się również ruchoma konstrukcja. Zawierać miała ona na ruchomych ramionach z jednej strony ledy, zaś z drugiej strony oświetlenie sceniczne. To dość innowacyjne podejście do konstrukcji scenicznej w tym konkursie. Problem w tym, że konstrukcja, która powstała na scenie i nazywana jest pieszczotliwie „słońcem”… nie działa tak jak powinna. Zapewne zapytacie „Kto jest temu winien, wiesz?”. No i tu pojawiają się schody.

Pojawiły się głosy, iż całej sytuacji winna jest fontanna, która zalała silnik odpowiedzialny za ramiona.
W związku z tym przyjęto, że konstrukcja nie obraca się wcale. Nie jest to jednak prawdą. EBU (instytucja odpowiedzialna za organizację Eurowizji), po kilku dniach prób wydała oświadczenie, w którym czytamy:

Podczas testów technicznych w Turynie zespół produkcyjny napotkał problemy związane z czasem potrzebnym na ustawienie „słońca” w różnych pozycjach w przerwach między poszczególnymi występami. Dlatego wspólnie ze stacją RAI podjęto decyzję, że słońce pozostanie w tej samej pozycji podczas wszystkich 40 piosenek, aby zapewnić uczciwą rywalizację wszystkim krajom uczestniczącym w konkursie.

Scena konkursowa Eurowizji
Ruchome ramiona konstrukcji scenicznej według zamysłu powinny się obracać. Historia pokazała, że nie obracają się jednak na tyle szybko jak planowano. | ESC United

Wynika z tego zatem, że słońce działa! Porusza się jednak ono zbyt wolno, co wpłynęłoby na długość samego konkursu. W wyniku tego otrzymaliśmy dość przykrą i brzydką niespodziankę w postaci czarnej dziury w ekranie ledowym. Czy odbije się to mocno na przekazie i występach? W niektórych przypadkach zapewne tak. Delegacje, które oparły w większości swój występ na ekranach ledowych, musiały w dość krótkim czasie zmienić bowiem swój zamysł, co mogło przysporzyć dość dużo stresu.

Skoro o występach konkursowych mowa…

W momencie wypuszczania tego artykułu jesteśmy już po dwóch próbach delegacji. Trzeba przyznać, że z roku na rok różnorodność piosenek jest coraz większa. Trudno jednoznacznie określić, kto zostanie zwycięzcą konkursu, ponieważ ilość dobrych utworów w mojej subiektywnej ocenie jest dość spora.

Cornelia Jakobs reprezentująca Szwecję jest uważana przez fanów za jedną z faworytek konkursu | ESC

Cieszy fakt, iż większość artystów naprawdę jest przygotowana wokalnie do konkursu. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, jednak faworyci konkursu nie należą do tego grona.

Pozytywnym akcentem tegorocznego konkursu jest „korzeniowość” utworów | ESC

Czego możemy się spodziewać po konkursie? Na pewno różnorodności, zmieszanej z powrotami do korzeni muzycznej i tradycji danego kraju. Hiszpania sięgająca po typowo latynoskie rytmy miksując je
z lekko popową nutą stworzyła mocny banger, który zapewne zostanie z Nami po konkursie przez jakiś czas.

Hiszpania w tym roku wyłamuje się z kryzysu i sięga po gorące utwory z którymi jest kojarzona na świecie | ESC

Jak wśród takiej różnorodności odnajduje się reprezentant Polski, Krystian Ochman?

Demony co nie dają mi spać…

…tak można określić cały przekaz utworu „River”. Utwór zwycięzcy 11. edycji The Voice of Poland, posiada mocny przekaz o nieustającej gonitwie w obecnej rzeczywistości. Jak przyznał sam piosenkarz:

W świecie, w którym większość z nas działa w olbrzymim stresie, nieustannie myślimy o tym, co przed nami i próbujemy zaplanować przyszłość. Z różnych powodów, podskórnie towarzyszy nam mnóstwo wątpliwości na temat tego, co nas czeka. Piosenka opowiada o tym, jak bardzo chcemy i potrzebujemy przerwy od całego tego zgiełku.

Nie jest to zatem utwór lekki, lecz zmuszający do pomyślenia o swoim własnym życiu. Podobnie jest również z jego występem, który swoim mrokiem jak i wspaniałym wokalem Krystiana przykuwa uwagę od pierwszego dźwięku.

Czy Krystianowi Ochmanowi uda się zawojować Europę ze swoją rzeką? Tego przekonamy się już niebawem! | ESC

Wokół artysty pojawiają się tancerki Agustina Egurroli w roli zmor, demonów i mar, które dręczą Krystiana. Artyście wypomina się stworzenie podobnego klimatu do zachowanego w zwycięskim utworze 64. Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 – Arcade. Muszę przyznać, że jeżeli utwór Krystiana odniesie podobny sukces co reprezentujący Holandię w tamtym czasie Duncan Laurence, to jestem w stanie przymknąć oko na wypominanie podobieństw.

Duncan Laurence - zwycięzca konkursu piosenki Eurowizji 2019
Duncan Laurence swoją tajemniczością i intymnością uwiódł w 2019 całą Europę. Czy podobny los czeka Krystiana Ochmana? | All About Music

Czy Europa kupi piosenkę Ochmana?

Określenie zwycięzcy na tym etapie jest trochę jak wróżenie z fusów, jednak wyjścia z półfinału powinniśmy być nad wyraz spokojni. Według przewidywań bukmacherów zebranych przez serwis Eurovision World ze spokojem powinniśmy wejść do finału – i to nawet z 2. miejsca!

Notowania Buckmacherów drugiego pófinału konkursu piosenki Eurowizji
Tylko 10 krajów jest w stanie zakwalifikować się do Grand Prix, w tym według przewidywań Polska | Eurovision World

Nie gorzej jest z resztą w przewidywaniem zajęcia miejsca w Finale – tutaj w rankingu okupujemy aktualnie 7 miejsce. Jedno jest pewne – patrząc na reakcje fanów konkursu na wykonanie utworu przez Krystiana, możemy liczyć nawet na historycznie wysokie miejsce.

Zagraniczni dziennikarze ze spokojem gwarantują Krystianowi miejsce w finale | Dobry Wieczór Europo

Trzymajmy kciuki!

Będąc spokojnymi o występ Krystiana Ochmana pozostaje nam jedynie mocno trzymać kciuki oraz namawiać znajomych do głosowania na polską propozycję podczas Konkursu Piosenki Eurowizji!

Ja zaś chciałbym osobiście Państwa zaprosić na koncerty, które odbędą się 10 maja (I półfinał) 12 maja (II półfinał, w którym występuje reprezentant Polski) oraz Wielki Finał 14 maja! Transmisja oczywiście w Telewizji Polskiej. Start – 21:00.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments