Metaverse – przyszłość czy chwilowe szaleństwo?

W październiku zeszłego roku szef Facebooka (a aktualnie Mety) zaprezentował światu nowy pomysł na korzystanie z Internetu. Pomysł ten, pod szumną nazwą Metaverse ma zrewolucjonizować podejście użytkownika nie tylko do korzystania z mediów społecznościowych, ale i całej sieci. Pytanie tylko – czy jest to realne?

Czym jest Metaverse?

Sama słowo Metaverse jest dobrze znane użytkownikom Internetu. Korzystając z naukowej definicji

Metaverse to internet postrzegany jako wyimaginowany obszar bez granic, gdzie można spotkać ludzi w wirtualnej rzeczywistości

Cambridge Dictionary

Można zatem stwierdzić, że idea Metaverse to coś co jest już nam znane. Kto bowiem nie kojarzy gry Second Life, czy będącej aktualnie na fali strzelanki Fortnite.

Zdjęcie: MR Neon / Shutterstock

Podobne działanie możemy znaleźć również w filmach. Player One czy rodzima Sala Samobójców wykorzystuje motyw wirtualnej rzeczywistości, by opowiedzieć historię bohaterów.

Cały myk w sprzęcie

Mark Zuckerberg chce bowiem oprzeć Metaverse o swoje inne dziecko – Oculusa. Wirtualny świat stworzony przez 10 000 ludzi miałby nie tylko opierać się na wejściu za pomocą awatara, ale również na doznawaniu Internetu. Nie tyle korzystalibyśmy z Internetu, co po prostu byśmy w nim byli. Nie będę ukrywał, cały zamysł projektowy brzmi dla mnie, jak żywcem wyjęty z filmów sci-fi pokroju Matrixa czy Surogaci.

Zdjęcie: oculus.com

Czy społeczność jest na to gotowa?

Warto zadać sobie to pytanie – czy społeczność Internetu jest gotowa na taką rewolucje? I czy w ogóle jej oczekuje? Trudno stwierdzić. Sama konferencja przedstawiająca zarówno zmianę nazwy firmy z Facebook na Meta jak i część przedstawiająca nowe uniwersum przyciągnęła około 20 tysięcy ludzi przed ekrany. To bardzo mało biorąc pod uwagę ilu użytkowników posiada wiodąca platforma Marka. Ponadto, firma zaliczyła już wpadnę wizerunkową pozwalając użytkownikom na… gwałt.

Według strony oculus.com sprzęt może być już u nas w zaledwie parę dni, co w porównaniu z innymi urządzeniami i czasem ich dostawy, świadczy o dobrej dostępności.

Metaverse – pomysł na już?

Uważam, że Mark Zuckerberg swoją wizją Metaverse wybiega przed aktualne czasy. Pomysł jest bardzo kreatywny, przybliża do nas bowiem wizje wyjęte z filmów. Trudności sprzętowe i moc obliczeniowa jaką musiały by posiadać sprzęty osób, które chciałby zanurzyć się w tym świecie nie pozwalają mi spojrzeć na projekt jako aktualny. Kto jednak wie, może za parę lat, właśnie w taki sposób będziemy korzystać z Internetu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments