człowiek siedzący przy laptopie korzystający z kursu online

Nauka języka obcego z pomocą nowych mediów – kursy

W poprzednim artykule z serii „Nauka języka obcego z pomocą nowych mediów” przybliżyliśmy Wam pokrótce jakie są zalety nauki języka obcego z pomocą nowych mediów, czy i dlaczego warto wykorzystywać ten sposób przyswajania wiedzy. W tej części skupimy się na językowych kursach internetowych.

Czym jest językowy kurs Internetowy?

Mężczyzna ze słuchawkami na uszach korzystający z kursu online
Kurs językowy online daje możliwość nauki dowolnego języka o dowolnym czasie

Dzięki Internetowi możemy skorzystać z darmowych bądź płatnych kursów online. Jest ich obecnie wiele na rynku i zazwyczaj nie różnią się od zajęć prowadzonych stacjonarnie przez nauczycieli szkół językowych.

Nie są one również ograniczone do jednego języka – możemy wybrać dowolny, w różnym trybie nauki. Do wyboru mamy kursy indywidualne, w grupie, z lektorem bądź z native speakerem.

Rodzaje kursów językowych online

Mama z córką korzystająca z kursów językowych online - wspólna nauka
Korzystanie z kursów online pozwala również poprawić relacje pokoleniowe

Wyróżniamy 4 rodzaje przeprowadzania kursów językowych:

Lekcje online

Są to lekcje z wykorzystaniem programu do rozmów wideo. W przeszłości najczęściej używano do tego celu programu Skype. Obecnie programy typu Zoom czy MS Teams są popularniejsze. Ponadto oferują one możliwość odtwarzania nagrań audio i wideo, posiadają interaktywną przestrzeń, z której korzystać mogą uczniowie i nauczyciele. Umożliwiają również wyświetlanie materiałów i prezentacji w czasie rzeczywistym.

W tym formacie można prowadzić lekcje indywidualne lub grupowe. Nie różnią się one znacząco od klasycznych klas.

Kursy online

Kursy online to materiały w formie filmów, notatek wizualnych oraz tradycyjnych materiałów, takich jak pliki PDF, arkusze robocze, ćwiczenia i inne rozwiązania związane z konkretnymi problemami.

Materiały do ​​nauki podzielone są na moduły. Nauczyciele zwykle pojawiają się tylko we wcześniej nagranych filmach. Czasami konieczne jest zdanie egzaminu końcowego w celu uzyskania świadectwa ukończenia kursu językowego.

E-learning

Ta forma uczenia się coraz częściej pojawia się jako uzupełnienie tradycyjnego szkolenia. Zwykle dostęp do platformy możemy uzyskać za pośrednictwem interaktywnej platformy. Korzystając z tej formy pracujemy z prezentacją, która częściowo uczy nas nowego materiału, a częściowo sprawdza, jak wiele zapamiętaliśmy.
Uczymy się we własnym zakresie i zazwyczaj od razu otrzymujemy wyniki badań lub informację o procentowym opanowaniu materiału.
Istnieją również platformy e-learningowe, na których możemy wykupić dostęp na określony czas. W przypadku nauki języka logujemy się do kursu na wybranym poziomie, na którym przygotowano lekcje z różnymi materiałami, ćwiczeniami, gotowymi fiszkami, listami słówek i testami.

Blended learning

Innymi słowy, nauczanie hybrydowe. Jest to niezależna praca w domu z różnymi narzędziami w połączeniu z klasycznymi lekcjami w klasie lub online.

Lekcje są planowane i kontrolowane przez nauczycieli. Uczeń otrzymuje zadania, materiały, a przez resztę czasu pracuje sam we własnym tempie.

Kursy językowe online – wymagania sprzętowe

Kobieta w trakcie kursu językowe online
Ucząc się języków online sami dobieramy sobie czas i tempo nauki.

Do korzystania z kursów językowych poprzez Internet zazwyczaj wystarczy kilka elementów takich jak dostęp do sieci, słuchawki z mikrofonem, odpowiedni komunikator. Efekt kursu jest w większości związany tylko i wyłącznie z Naszą systematycznością.

Zalety kursów językowych online

Możemy wyszczególnić parę zalet tego typu nauki języków obcych:

  • Nie ma ograniczeń co do miejsca nauki – uczyć możemy się na kanapie w ulubionych dresach lub na kocu w parku. Jedyne Nas ogranicza to dobre połączenie sieciowe 🙂
  • Elastyczny i zmienny harmonogram – nauka odbywa się wtedy kiedy mamy czas i ochotę. Możemy dostosować harmonogramy kursów do swoich potrzeb.
  • Poziom zaawansowania kursu dostosowany do umiejętności – materiały dostosowane są do naszej wiedzy dzięki czemu nauka nie zniechęca Nas już na starcie.

Podsumowanie

Kursy językowe online dobrą opcją dla ludzi ceniących sobie elastyczność, oraz możliwość nauki w dowolnym czasie i miejscu. Taka forma nauki nie ogranicza bowiem do mozolnego uczęszczania do szkoły językowej. Ponadto, taka forma kursów pozwala Nam na dostosowanie przyswajanego przez Nas materiału do poziomu naszych umiejętności.

W kolejnej części serii przyjrzymy się metodzie nauki języków obcych poprzez materiały audio i wideo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments