Kobieta siedzi na kanapie używając laptopa - nauka języków poprzez rozrywkę

Nauka języka obcego z pomocą nowych mediów – rozrywka

W ramach naszego cyklu Nauka języka obcego z pomocą nowych mediów omówiliśmy już kursy językowe. Dzisiaj na warsztat bierzemy naukę poprzez rozrywkę. Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak tego dokonać? Co zrobić, aby było jak najbardziej pożytecznie i pozostało nadal przyjemnie?

Rozrywka w nauce języka obcego ma sens?

mężczyzna uczy się języka słuchając i oglądając serial
Połączenie nauki języka z rozrywką może mieć pozytywny skutek na zapamiętywane treści

Nie ma co ukrywać – nauka języka może być owocna tylko wtedy, gdy sami podejmiemy odpowiednie zobowiązania. Krótko mówiąc – musisz się uczyć sam. Bo w nauce języków motywacja jest zawsze kwestią kluczową. Pamiętaj jednak, że wybór metody nauki powinien zawierać również element rozrywki. Okazuje się, że rzeczy, które kojarzą nam się ze szczęściem, łatwiej przychodzą nam do głowy. Dlatego też wielu nauczycieli języków obcych poleca naukę z piosenkami, wierszami i ciekawymi artykułami. Z tego powodu wiele ćwiczeń językowych, zwłaszcza w programach do nauki języków, ma formę gier, krzyżówek i quizów.

Zalety nauki języka obcego poprzez rozrywkę

Materiały rozrywkowe posiadają ogromny potencjał w nauce języków (i nie tylko). Filmy, seriale, utwory oraz podcasty są przystosowane do różnych poziomów zaawansowania znajomości języka. Może to być program z telewizji, czy fragment filmu albo serialu z wyciętymi trudniejszymi elementami, a nawet album naszego ulubionego artysty. Taka metoda nauki jest o wiele przyjemniejsza niż szkolne szlifowanie języka.

Nauka przez rozrywkę – czyli jak?

pad do konsoli
Granie w gry stanowi jeden ze sposobów przyswajania języków obcych

Nie ma jednej idealnej metody wobec wszystkich sposobów. Sposób nauki języka obcego będzie się różnił w zależności od tego czy wybierzemy książkę, serial czy podcast. A więc, na co zwrócić uwagę i jak to robić?

Muzyka – relaks i nauka w jednym

Jak uczyć się języków obcych, słuchając piosenek? Nauka zwykle odbywa się poprzez słuchanie, otaczanie się językiem, stopniowe rozumienie treści, zapamiętywanie słów i prawidłowe ich wymawianie. Podczas śpiewania łatwiej jest nauczyć się poprawnego akcentu. Muzyka rytmiczna znacznie ułatwia wymowę. Nawet trudne wyrażenia są znacznie łatwiejsze do zaśpiewania. Muzyka pobudza pamięć i ułatwia recytację. Dlatego stosunkowo szybko można zapamiętywać słowa w piosenkach. Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na samoocenę, a także może sprzyjać rozwojowi kreatywności. Czynniki te mają pozytywny wpływ na proces uczenia się języka obcego.

Gry komputerowe bawią i uczą

Gry komputerowe mogą odgrywać ważną rolę w nauce języka obcego. Granie jest popularną rozrywką i sposobem na stres w prawie każdej grupie wiekowej. Nauka języków poprzez gry komputerowe jest techniką mimowolnego uczenia się. Im bardziej wciągająca historia, tym bardziej będziesz zaangażowany w naukę języka i rozumienie świata. To świetny sposób na uzupełnienie tradycyjnych lekcji gramatyki i ćwiczenie poprawnej pisowni. Gry komputerowe często opierają się na pewnych wzorach i powtarzalnych sekwencjach, dzięki czemu można szybko nauczyć się podstawowego słownictwa. Gra zmusza więc do szybkiej nauki słownictwa. Plusem jest to, że zwroty używane w grze często wykraczają poza zasoby typowego podręcznika do nauki języków, używając terminów potocznych i slangowych.

Czytanie sposobem na naukę?

Czytanie powieści obcojęzycznych to jedna z najstarszych, najbardziej oczywistych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych metod nauki języka obcego. Musisz zrozumieć, że jeśli chcesz dobrze mówić, musisz dużo czytać w swoim języku docelowym. Czytanie stymuluje widzenie podczas procesu uczenia się, ułatwiając zapamiętanie lekcji. Jest to zdecydowanie bardziej zapadające w pamięć niż po prostu słuchanie słowa lub oglądanie go i setek innych słów na tablicy.

Filmy i seriale w nauce języka

Wpływ filmów i seriali oglądanych w ich oryginalnym języku zawsze był nieoceniony. Wszystko przez obcowanie z żywymi słowami, umieszczanie ich w naturalnych kontekstach, powtarzanie wypowiadanych przez bohatera fraz oraz zainteresowanie prezentowaną tematyką.

Nowoczesne serwisy, w tym najpopularniejszy Netflix, umożliwiają dostęp do wielu filmów i seriali, głównie w języku angielskim. Od strony technicznej, dla tych, którzy dopiero uczą się języka angielskiego, platforma oferuje kilka możliwych funkcji ułatwiających zrozumienie tego, co jest prezentowane, są to: napisy w języku angielskim i polskim oraz możliwość zmniejszenia prędkości odtwarzania.

Nauka języka poprzez podcasty

Podcasty są wspaniałym dodatkiem dla osób aktywnie próbujących poprawić swoje umiejętności językowe. Regularne korzystanie z tego rodzaju materiałów ma wiele pozytywnych aspektów, w tym umożliwienie słuchania języka, akcentów lub uczenia się nowych słów.

Nauka języka obcego poprzez rozrywkę – podsumowanie

dzieci korzystają z komputera
Udowodniono, że dzieci lepiej przyswajają wiedzę, gdy jest im przekazywana w ciekawy dla nich sposób

Jak widzicie jest wiele ciekawych sposobów na połączenie przyjemnego spędzania czasu, z rozrywką jaką oferuje nam Internet. Czemu zatem nie połączyć jednego i drugiego? Szanse na zapamiętanie nowych słówek na pewno wzrosną 🙂

W kolejnym odcinku serii Nauka języka obcego z pomocą nowych mediów opowiemy o wykorzystaniu serwisów informacyjnych w celach naukowych. Możecie również powrócić do poprzedniej części, w której opowiadaliśmy o kursach językowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments