NFT Eminema i Gonciaża

NFT jako waluta przyszłości?

Dlaczego NFT zdobyło taką popularność i tak wiele o tym się mówi? Czy to zwykły obrazek a może coś więcej?

NFT to skrót od słów „Non-fungible token” co oznacza niewymienialny token, który działa poprzez architekturę blockchain, czyli zdecentralizowany system komputerowy, w którym niemożliwym jest podrobienie tokenu. Jest to coś w pełni wirtualnego, niemającego przełożenia na rzeczywistość. Token taki jest niepowtarzalny i niekopiowalny, dzięki wprowadzonym zabezpieczeniom bardzo łatwo można go zweryfikować. Jest jedna cecha, która odróżnia go od kryptowalut pokroju Bitcoina i na przykład Etherium – tokeny nie są wymienialne. Głównym miejscem handlu jest platforma internetowa – OpenSea, gdzie można je kupić za wyżej wymienione Etherium.


Często tokeny przedstawiać mogą czyiś dorobek kulturowy – obrazy albo coś, co zostało specjalnie na ten cel stworzone. Tutaj warto zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt, ponieważ posiadanie takiego NFT nie nadaje nam praw autorskich. Jest to odrębny twór w porównaniu do dzieła rzeczywistego.

Od czego się zaczęło?

Stany Zjednoczone są prekursorem w tym zjawisku. Rozpoczęło się to od zakupu takich NFT przez popularne gwiazdy jak Eminem czy Post Malone. BORED APE YACHT CLUB zajęło się tworzeniem awatarów z małpami.

NFT małpy

Awatary te, różnią się kilkoma czynnikami:

  • Kolorem tła
  • Ubraniem
  • Futrem
  • Czapką
  • Oczami
  • Ustami

Trend ten dotarł również do Polski, gdzie zwierzę przewodnie zostało zmienione na – niedźwiedzia. Firma odpowiedzialna za nie nazywa się Fancy Bears Metaverse i szybko podbiła serca polskich twórców. Zaczęło się od postu na Instagramie, udostępnionego przez Krzysztofa Gonciarza. Zaraz po nim mogliśmy oglądać NFT osobistości takich jak Magda Gesler czy Malik Montana.

NFT Magdy Gessler i Malika Montany jako niedźwiedzie
Źródło: natemat.pl

Zastosowanie, przydatność

Na tą chwilę, mówi się o tworzeniu specjalnej, wyjątkowej społeczności, składającej się z osób będących posiadaczami NFT. Posiadacze małp otrzymują dostęp na specjalnie organizowane dla nich wydarzenia, tylko i wyłącznie dla posiadaczy tego typu tokenów. Więcej na tą chwilę nie wiadomo, zobaczymy co czas pokaże. W Polsce raczej traktuje się je jako zwykłe obrazy i nic, poza tym.

Absurdy NFT

Pomimo dość młodego wieku tokenów, już mogliśmy doświadczyć wielu zabawnych sytuacji. Dzięki NFT możemy być sąsiadami SnoopDoga w wirtualnej rzeczywistości lub gdy ktoś chce może sprzedać swoją duszę, lub jej fragment na odpowiednim, innym portalu.

Przyszłość tokenu

Dziś dostępna wiedza pozwala na stwierdzenie, że jest to inwestycja, która nie koniecznie się zwróci. Na fali popularności ceny są różne, dziś mogą być wysokie, za kilka miesięcy niskie, tak jak z kursami innych krypto walut lub nawet walut rzeczywistych, więc, gdy ktoś zbytnio nie rozumie zasad giełdy, lepiej niech nie ryzykuje czasu, środków i nerwów, dla pokazania swojej pozycji w społeczeństwie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments