Pocket Reform – zbuduj sobie laptopa!

Firma MNT zaprojektowała laptop, w którym użytkownik będzie mógł sobie dołożyć pamięci, czy zmienić procesor, tak jak to było kiedyś. Sprzęt ma działać pod Linuxem i służyć notatkom, pracy biurowej, oglądaniu filmów czy słuchaniu muzyki. Czy Pocket Reform zdobędzie uznanie i czy wystarczy dzisiejszemu konsumentowi? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Ideologia MNT

Za stworzeniem takiego sprzętu stoi jedna myśl – ekologia. Jak firma pisze:

Every day millions of electronic devices are thrown away because they get old and become worn out. Usually it’s only one of the components that is causing the problem. The rest of the device works fine but is needlessly thrown away. Simply because electronic devices are not designed to last.

Circular Electronics in Berlin (pocket-reform.ghost.io)

Można powiedzieć, że to kolejna inicjatywa obok Fairphone’a, która próbuje walczyć z elektrośmieciami (sprawdź nasz post Fairphone – smartfonowe DIY). Firma chce tworzyć urządzenia naprawialne, takie które będzie można ulepszyć a w razie czego ze spokojną głową poddać utylizacji.

Dlaczego by nie…

Firma tworzy laptopa, który wydajnością nie przewyższy smartfonu, to dlaczego nie podłączyć do telefonu klawiatury czy myszki? Pomysłodawcy mają zgoła odmienne zdanie w tej sprawie.

Specyfikacja techniczna

Na pokładzie uświadczymy 7 calowy ekran z rozdzielczością 1920×1080 px, co na dzisiejsze standardy jest okej. W zależności od potrzeb, występują różne konfiguracje pamięci i procesorów, oczywiście wszystko to można zmienić.

Standardowa edycja ma na pokładzie:

  • procesor NXP i.MX 8M Plus – dokładniej 4x ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1,8 GHz
  • 4 GB pamięci DDR4
  • procesor graficzny Vivante GC7000UL
  • procesor neuronowy

Maksymalnie możemy nasz laptop wyposażyć w NXP Layerscape LS1028A, czyli 16GB RAM, 2x ARM Cortex-A72 i procesor graficzny Vivante GC7000UL.

Sprzęt posiada 60 klawiszową klawiaturę ortolinearną. Klawiatura tego typu różni się od standardowej, gdyż ma wszystkie przyciski jednej wielkości i w idealnych odstępach, ewentualnie rozmiar przycisku zwiększa się o wielokrotność jednego.

klawiatura w Pocket Reform

Klawiatura ortolinearna, źródło: technoglitz.com

Dodatkowo można wspomnieć, że jest to klawiatura mechaniczna wyposażona w przełączniki Kailh Choc White z funkcją N-key rollover i podświetleniem RGB.

Nie uświadczymy tutaj gładzika ani dotykowego ekranu, zamiast tego występuje trackball oraz 4 przyciski. Łączność utrzymamy poprzez WiFi w technologii 802.11 ac i Bluetooth w wersji 5. Sprzęt również posiada głośnik mono i pamięć wbudowaną do 128GB, którą można powiększyć poprzez kartę SD lub dysk NVMe. Bateria to dwa ogniwa o łącznej pojemności 8000mAh.

Dostępność

Na tą chwilę produkt nie jest powszechnie dostępny i nie wiadomo, czy będzie. Być może otrzymają go tylko „fundatorzy” projektu. Na tą chwilę, aby dowiedzieć się więcej, musimy czekać.

Ciekawostki

Na stronię projektu można poczytać więcej na temat firmy, ale i można zobaczyć proces składania tego komputerka – Prototype (pocket-reform.ghost.io).

Firma wystartowała z produktem również na platformie crowdsupply.com, gdzie już zdobyła więcej środków niż potrzebowała. Film promocyjny urządzenia:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments