Rdzenie Efficient – nowy pomysł Intela

Intel wprowadzając 12 generację swoich procesorów na rynek nie zmienił jedynie litografii z wysłużonych i długo męczonych 14nm na 10nm a zrobił coś więcej. Poza wsparciem pamięci DDR5(sprawdź nasz tekst o nich) w nowych jednostkach możemy napotkać rdzenie P i E. Czym one są, jakie występują różnice – poznaj rdzenie Efficient.

Podstawowa wiedza o procesorach

Jak wielu być może wie, każdy procesor zbudowany jest z rdzeni i wątków. Te pierwsze odpowiadają za wykonywanie operacji zleconych przez system, przeliczeń, przetwarzania danych. Wątki natomiast są to elementy odpowiedzialne za dostarczanie danych rdzeniom. Końcowy procesor ma określone parametry takie jak częstotliwość bazową, częstotliwość turbo, ilość pamięci cache czy ilość wydzielanego ciepła na sekundę (TDP). Z tą wiedzą, możemy się troszkę zagłębić dalej.

Architektura big.LITTLE

Nie jest to żadna rewolucja, a jedynie przeniesienie pomysłu na rynek desktopowy. Cały myk polega na stworzeniu procesora, który ma kilka rdzeni wydajnych, które włączają się, gdy potrzebujemy dużej mocy obliczeniowej. Drugie, słabsze a przede wszystkim energooszczędne, działają, gdy wykonujemy jakieś proste operacje. Na przykład może to być praca w arkuszu kalkulacyjnym czy odpisywanie na emaile. Intel w 11 generacji wykorzystał ten patent. Tak powstały rdzenie P – Performance (do pracy kreatywnej, grania) oraz E – Efficient (obsługujące to co w tle i włączające się w przypadku dużego obciążenia). Dlaczego to nie jest nic nowego? Każdy ma urządzenie, które posiada rdzenie słabsze i mocniejsze – smartfon!

You are baited!

Już niedługo elektro markety podłapią możliwość wlepienia konsumentowi dużej ilości rdzyniuff! Do tego dysk tysionc i można grać. Koniec śmiechu, bo sprawa może być istotna. Intel w swoich materiałach zaznacza – rdzenie P+E, co niektórzy mogą wziąć to zbyt do serca. Tak jak niegdyś handlarze na pewnym portalu aukcyjnym.

Źródło: ign.com

Rdzenie Efficient, zróbcie kawę a ja popracuję

Intel Thread Director to technologia, która ma rozdzielać zadania, kto robi przysłowiową kawę a kto robi wyszukane danie. Jest to rozwiązanie, które powstało z myślą o Windowsie 11, co skłania ku refleksji, aby myśleć o jedenastce już na poważnie.

Wydajność

Nie ma co tu się rozgadywać, widać różnice. Łatwo jest to zauważyć w testach syntetycznych. Wynik większy = lepszy i tak jest tutaj. Screen z materiału ZMASLO o 12 generacji, gdzie odsyłam po więcej informacji i testów.

Rdzenie Efficient w akcji
Źródło: NOWE procesory Intela – 12 generacja! – YouTube

Jak myślisz, czy Intel zostanie przy takim pomyśle na tworzenie procesorów? Czy jest to mocna konkurencja dla 3D V-Cache? Daj znać w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments