Czy Steam Deck to król mobilnego grania?

Valve to firma znana z strzelanki Counter Strike, Pana Gabe Newella i najpopularniejszej platformy do dystrybucji gier – Steam. W swojej historii firma stworzyła kilka urządzeń do elektronicznej rozgrywki. Był Steam Link, czyli urządzenie do transmisji rozgrywki z komputera lokalnego na telewizor, Steam Controller jako po prostu pad, a teraz nadszedł czas na coś więcej. Do zestawienia dochodzi trzecie urządzenie z słowem na literę S w nazwie – Steam Deck.

Steam Deck – co to za urządzenie?

Deck od Valve to urządzenie do grania, czy to podczas czekania na zajęcia, czy jazdy pociągiem. Wydawać się może, że jest to reakcja firmy na sukces podobnego urządzenia – Nintendo Switch. Firma w swoim urządzeniu zastosowała owoc współpracy z AMD – producentem procesorów i kart graficznych. Jest to w pełni na te potrzeby opracowany chip, oparty o architekturę ZEN2 w kooperacji z RDNA2. Cel jest jeden, zapewnić rozgrywkę w produkcje AAA używając urządzenia w kompaktowej obudowie.

Czy ktoś już kiedyś…

Rynek już miał do czynienia z urządzeniami o podobnym charakterze, jak na przykład GDP Win. Już nikt go nie pamięta? Początkowo były to mini laptopy, ostatni model – GPD Win 3, odbiegł od tego motywu, stając na przeciw wielkiemu konkurentowi. Wydajnościowo nie ma czego się wstydzić. Na pokładzie procesor Intela I7, jedenastej generacji i karta graficzna Intel Iris Xe (mowa o Advanced Version) a 16GB pamięci RAM na dziś to satysfakcjonujący poziom. Urządzenie te działa pod kontrolą Windowsa 10 Home. Zainteresowanych testem urządzenia odsyłam do filmu Arkadiusza aka Dark Archona na kanale ARHN.EU.

GPD Win 3
Źródło: Aukcja Amazon

Na tym urządzeniu aplikacje uruchamiają się w sposób naturalny, bez emulacji czy innych tego typu zabiegów co jest ważne w porównaniu do urządzenia od Valve.

Czym Steam Deck nas zaskoczy?

Urządzenie Valve działa w oparciu o autorki system oparty na Linuxie – SteamOS i usługę o nazwie Proton. Jest to środowisko pozwalające uruchamiać gry z Windowsa na Linuxie. Istnieje podobna usługa, z którą Proton ma elementy wspólne – Wine. Służy ona do uruchamia nie tylko gier, ale i wszelkich programów pod kontrolą pingwinka. Proton natomiast to usługa stworzona przez Valve, przy współpracy z CodeWeavers.

Karta przetargowa

W co by tutaj zagrać hmm? Nie mamy tutaj takiego problemu, ponieważ urządzenie korzysta z naszego konta Steam, a więc mamy dostęp do gier przez nas wcześniej zakupionych. Tylko jest drobny szkopuł stający nam niejako na drodze, ponieważ nie wszystkie gry mogą działać na zadowalającym poziomie. Gry sprawdzone, przetestowane są odpowiednio oznaczane, co znaczy tyle iż interfejs będzie czytelny a jakość rozgrywki zadowoli potencjalnego gracza. Na tą chwilę lista gier sprawdzonych oscyluje w liczbie około 8/9% wszystkich gier, więc jest do mała część. Inne gry mogą wymagać od nas przeklikania jakiegoś dodatkowego menu czy chociażby ręcznej zabawy z ustawieniami graficznymi.

Przełom w graniu na Linuxie

Wartym wspomnienia jest fakt, że z pewnością dzięki Protonowi można grać w niektóre produkcje korzystające z systemów Anty Cheat. Przykładem może być Apex Legend który korzysta z EasyAntyCheat. Z czasem na pewno biblioteka i możliwość rozrywki w gry z zabezpieczeniami wzrośnie, przez co Windows niejako moim zdaniem może tracić jedną z kart przetargowych.

Sterowanie = dużo kombinowania?

Pamiętacie, jak mówiłem o padzie od Steam’a? Jego rola wydaje się dość istotna. Społeczność od tamtego czasu stworzyła wiele gotowych presetów, które tutaj mają pokrycie! Steam Deck nie różni się funkcjonalnościami od wcześniejszego pada (poza dodaniem łopatek z tyłu urządzenia), co w związku z tym pozwala na użycie już utworzonego zestawu ustawień do gier przez nas ogrywanych.

Źródło: pl.ign.com

Osoby, które już miały go w swoich rękach a bynajmniej ZagrajnikTV, wspomina o tym, że odpowiednio duże dłonie użytkownika i wyprofilowanie urządzenia to sprzyjające użytkowaniu atuty Steam Decka.

Dostępność i cena

Firma Valve proponuje nam trzy opcje zakupowe:

Warianty Steam Deck
Źródło: Steam

Są one zróżnicowane, oczywiście pod kątem ceny jak i idących za nią benefitów. Najważniejszym według mnie parametrem jest wielkość i technologia pamięci. Pamięć eMMC nie jest demonem prędkości a i jej wielkość raczej nie pozwoli na zainstalowanie wielu produkcji AAA. Choć miejmy na uwadze, Deck posiada w każdym wariancie możliwość rozbudowy pamięci o kartę SD. Widać, że Valve ma problemy z dostępnością swoich urządzeń, jak długo to potrwa trudno powiedzieć.

Dla kogo Steam Deck?

Zadaj sobie kilka pytań:

  • Lubię grać?
  • Chce mieć możliwość grania wszędzie, w każdym miejscu?
  • Klatki na sekundę nie są dla mnie najważniejsze?
  • Ufam Valve i wierzę, że produkt będzie długo wspierany i usprawniany?

Jeżeli Twoje wszystkie odpowiedzi brzmią „TAK” to może warto zakupić takie urządzenie lub po prostu zastanowić się nad nim. Jeżeli gdzieś pojawiło się zwątpienie, może poczekaj na rozwój sytuacji i zdecyduj później.

Jesteś z obozu PC Master Race i każda klatka jest dla Ciebie ważna, a może jednak mobilność? Daj znać w komentarzu co myślisz na temat Steam Decka.

Przeczytaj poprzedni artykuł z kategorii: Windows 11 – hit czy kit?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments