USB-C niedługo jako jednolity standard – UE wygrała

We wtorek negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie jednego standardu ładowania, jakim ma być USB-C. Ma to ujednolicić gamę małych jak i średnich produktów, lecz tak naprawdę – jakie przesłanki ma UE do takiego działania? Zapraszam do lektury.

Cel takiego działania

Jednym z dalej aktualnych tematów jest ekologia, inicjatywy typu Zero Waste i ogólne dbanie o środowisko. Bruksela ustawą chce ustanowić wspólny standard, aby ograniczyć produkcję elektrośmieci i pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy przez konsumentów. Największą ścianą nie do przebycia w tej sprawie było jednak Apple, które walczyło do końca za zachowaniem wyboru przez producentów.

elektrośmieci
Elektrośmieci, tutaj zwłaszcza stare komputery, źródło: recykler.szczecin.pl

Korzyści z USB-C

Zaletą będzie na pewno fakt, że dużo urządzeń już korzysta z tego standardu. Porty od dawna pojawiają się w smartfonach, coraz częściej w laptopach i komputerach stacjonarnych. Sam standard jest dość elastyczny, ponieważ zazwyczaj takie ładowarki czy zasilacze przystosowane są do pracy z różnymi napięciami. Pozwoli to na ładowanie jedną kostką wielu urządzeń.

Co jeszcze wiadomo

Sprzęt na terenie Unii Europejskiej ma być objęty tą ustawą, ale na tą chwile czeka ona jeszcze na akceptację przez Parlament UE i Radę, co ma się odbyć do końca tego roku. Prace nad tym trwały od ponad dekady i jak wcześniej wspomniałem, głównie Apple stało na drodze standaryzacji, argumentując to stwierdzeniem, iż takie prawo mogło by zahamować rozwój innowacyjności. Standard znajdzie się w całej gamie produktów: smartfonach, tabletach, aparatach cyfrowych, przenośnych konsolach do gier, czytnikach e-book, słuchawkach oraz laptopach.

Flagi krajów UE
Flagi krajów UE

Wejście w życie

Złącze ma się znaleźć w urządzeniach do jesieni 2024 roku. Producenci sprzętów dostaną okres 40 miesięcy na przystosowanie się do nowych warunków prawnych.

Osobiście pomysł mi się bardzo podoba i faktycznie może zmienić podejście nie tylko firm, ale i użytkowników. Chciałbym mieć w torbie jeden zasilacz, którym nakarmię każde urządzenie.

Co o tym myślisz, może masz inne zdanie w tej sprawie? Sekcja komentarzy jest dla ciebie

Poprzedni post z kategorii: AMD FSR – skalowanie obrazu nie tylko w Gimpie?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments